Jak odnowić meble? Tapicerowanie fotela krok po kroku

Tapicerowanie fotela? Jesteśmy na tak! Niejednokrotnie zapomniane i zaniedbane, nierzadko pozostawiane w kącie piwnicy czy garażu. Mowa tu o starych meblach, bardzo często tych pochodzących z lat 50 i 60, a nawet starszych, których historie kończą się bardzo różnie. Dlaczego? Ponieważ większość z nich ląduje w koszach, a tylko niewielka część na aukcjach oraz pchlich targach dzięki którym mają szansę na tzw. “drugie życie”.

Gruntowna renowacja, jaką jest tapicerowanie fotela pozwala na stworzenie i to samodzielnie, prawdziwej niepowtarzalnej ozdoby salonu, sypialni czy pokoju dziennego. Używane fotele, da się znaleźć nieraz przypadkowo – u znajomych, którzy robią remont czy u dziadków, którzy chcą wymienić swoje meble. Jeśli jednak nie masz możliwości, by zdobyć fotel w ten sposób możesz go po prostu kupić.

Ceny foteli do tapicerowania zaczynają się już od ok. 20 PLN. Oczywiście trzeba poświęcić chwilę, na wyszukanie odpowiedniego mebla, jednak gwarantujemy, że warto spróbować swoich sił przy renowacji starych sprzętów – efekty końcowe potrafią pozytywnie zaskoczyć!

Jeżeli zastanawiasz się jak odnowić stary fotel, by wyglądał oryginalnie i estetycznie, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w zaplanowaniu kolejności wykonywania prac oraz podpowiedzą jakich materiałów i narzędzi używać podczas tapicerowania wybranego przez Ciebie mebla. Zainspiruj się kolorami sprzętów retro!

Krok 1. Materiały i narzędzia

Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do działania, przygotować wszystkie niezbędne rzeczy do tapicerowania fotela. Potrzebować będziesz narzędzi, takich jak:

 • zszywacz tapicerski,
 • wyciągacz do zszywek,
 • zszywki,
 • pianka tapicerska,
 • papier ścierny,
 • lakier / wosk / olej / politur,
 • farby do drewna / bejca,
 • pędzle,
 • wkręty,
 • pasy tapicerskie,
 • wigofil,
 • owata meblowa,
 • klej do pianki tapicerskiej,
 • tkanina na obicie.

Istotne jest także miejsce, w którym będziesz tapicerować fotel. Ważne jest, by prace przeprowadzać w pomieszczeniu, które jest czyste i wentylowane. Warto także przygotować się, iż cała czynność związana z renowacją mebla będzie najprawdopodobniej czasochłonna i zajmie nawet kilka dni.

Krok 2. Demontaż mebla

Renowacja fotela, w głównej mierze polega na odnowieniu każdego z jego elementów. Aby odrestaurowanie fotela przyniosło oczekiwane efekty, należy fotel rozkręcić. Do tej czynności najlepiej skorzystać ze śrubokrętu czy wiertarki. Jeżeli śruby są w złym stanie warto skorzystać z piły, za pomocą której spiłujesz zardzewiałe wkręty.

Krok 3. Renowacja drewna

Najprawdopodobniej drewniane elementy fotela są pokryte farbą lub lakierem. By renowacja była przeprowadzona odpowiednio, czyli tak by końcowy efekt spełnił Twoje oczekiwania, należy pozbyć się starych warstw pokrywających mebel.

Lepiej nie nakładaj nowych warstw farby czy lakieru na stare, gdyż może to skutkować ich łuszczeniem się i odpadaniem farby, a Twoje starania pójdą na marne. Ponadto po wyschnięciu naniesionej farby mogą pojawić się przebarwienia, które potrafią zniszczyć cały projekt fotela.

Najlepiej do czyszczenia mebla skorzystać z narzędzia jakim jest skrobak lub papier ścierny. Warto przygotować sobie kilka rodzajów papieru ściernego, gdyż na samym początku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z papieru gruboziarnistego i etapowo, wraz ze zmniejszającą się starą warstwą farby czy lakieru stosowanie papieru o coraz mniejszych ziarnach.

Ważne! Im większa liczba przy oznaczeniu “P” na papierze tym ziarna są mniejsze, a to oznacza, iż efekt ścierania także jest mniejszy.
Przykład: papier P1000 będzie ścierał warstwy lakieru czy farby znacznie delikatniej, niż papier z oznaczeniem P50.

Jeżeli stare warstwy są dla Ciebie problematyczne i nie da się ich zetrzeć za pomocą papieru lub chcesz zaoszczędzić czas, to warto sięgnąć po szlifierkę. Z tym narzędziem należy obchodzić się bardzo ostrożnie i delikatnie, tak by nie uszkodzić mebla. Do tego rodzaju czynności warto wybierać szlifierkę o mniejszej mocy. Na rynku są także dostępne produkty chemiczne, które działają na zasadzie rozpuszczania starych warstw fotela.

Jeżeli drewniane elementy mebla są gładkie i bez zadziorów czy nierówności oznacza to, że etap trzeci już jest za Tobą! Przed przejściem do kolejnej czynności warto pozbyć się wszelkiego bałaganu i pyłu, który powstał podczas szlifowania.

Krok 4. Konserwowanie drewna

Konserwowanie czyli zabezpieczanie mebli, które są wewnątrz domu to proces polegający bardziej na ich dekorowaniu niż impregnowaniu. Mebel, który jest użytkowany nie na zewnątrz, nie jest narażony na promieniowanie UV czy też zmieniające się warunki atmosferyczne. Ten krok tapicerowania fotela zbliża Cię do osiągnięcia zaplanowanego efektu wizualnego. Istnieje kilka możliwości zabezpieczania drewna jak np. olejowanie drewnianych elementów, woskowanie czy lakierowanie. To, jaki rodzaj konserwacji wybierzesz, w głównej mierze uzależnione jest od tego, jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć.

Olejowanie – jest to jeden z najbardziej tradycyjnych sposobów konserwowania drewna. Proces ten polega na nasączaniu drewna olejami, dzięki czemu drewno nie rozsycha się i nie pęka. Zabieg ten ma także na celu zapobieganie odbarwiania się drewna, jak i wybarwienie i tzw. usłojenie go. To dobre rozwiązanie jeśli chcesz, by efekt końcowy był bez połysku. Olejowanie Idealnie nadaje się do pokrycia mebli, które mają być używane w łazience, kuchni czy balkonie.

Woskowanie – wosk nie wsiąka w drewno tak głęboko jak olej. Co więcej utwierdza się on na powierzchni fotela i tworzy warstwę, która chroni mebel przed kurzem i brudem. Jest to idealne rozwiązanie dla mebli pokojowych.

Politurowanie – jest to proces który zabezpiecza drewno, a także nadaje mu połysk. Działanie to polega na nakładaniu kilku warstw roztworu politury, tzn. szelaku rozpuszczonego w spirytusie.

Lakierowanie – jest to działanie, które sprawdza się w większości gatunków drewna. Warstwa lakieru położona na drewnie tworzy trwałą i odporną powłokę. W zależności od wybranego produktu, efekt połysku może być większy lub mniejszy.

Krok 5. Tapicerowanie fotela

W tym kroku najważniejszą czynnością jest usunięcie wszystkich elementów tapicerskich (starych pasów tapicerskich, maty kokosowej lub trawy morskiej, owaty i innych) oraz tkanin, z których składa się fotel. Po usunięciu obicia oraz wszelkich różności, które służyły jako wypełnienie mebla należy go zmierzyć. Istotna jest głębokość siedziska, oparcia oraz rozmiary ramion fotela. Dokładne wymierzenie mebla jest ważne, ponieważ od tego będzie zależeć, ile gąbki tapicerskiej lub pianki z poliuretanu będziesz potrzebować do jego wypełnienia. Na rynku są dostępne gąbki o różnej grubości czy gęstości, to jaką wybierzesz zależy od projektu fotela.

Materiał na wypełnienie należy przyciąć tak, by perfekcyjnie przylegał do kształtu obicia.

Podczas tapicerowania możesz wykorzystać pasy tapicerskie. Element ten umożliwia montaż pianki tapicerskiej, gdyż stabilizuje mebel, a dokładniej siedzisko oraz oparcie. Jest to produkt wysokoelastyczny, który pozwala na zachowanie sprężystości fotela poprzez zwiększenie elastyczności pianki na stelażu, a także na wzmocnienie całej konstrukcji.

Po zamontowaniu pasów tapicerskich, kolejną czynnością jest zamontowanie warstwy składającej się z wigofilu. Jest to produkt wytrzymały na rozciąganie i rozdarcie, który jednocześnie przepuszcza powietrze i jest trudnopalny. Wigofil zamocuj za pomocą zszywek, następnie nałóż na niego klej do pianki tapicerskiej.

Wcześniej przygotowaną piankę tapicerską zamontuj do mebla, a na nią połóż owatę meblową odporną na odkształcenia oraz zgniecenia. Wystające części owaty schowaj pod wcześniej założoną gąbkę oraz zszyj za pomocą zszywek.

Czas na materiał tapicerski, który należy zmierzyć oraz wyciąć. Jest to jedna z trudniejszych rzeczy i do bardziej skomplikowanych projektów może przydać Ci się maszyna do szycia.

Ważne! Zachowaj stary pokrowiec, a następnie rozpruj go i odrysuj poszczególne elementy na nowej tkaninie.

Wycięte elementy tkaniny ułóż na stelażu fotela, a następnie przyszyj je z wykorzystaniem zszywacza. Ważne jest aby zszywki znajdowały się pod ramą fotela.

Podsumowanie

Jeśli sam stawisz czoła wyzwaniu jakim jest tapicerowanie fotela, na pewno nie będziesz żałować! Nie dość, że odnawianie mebli to przyjemność sama w sobie, która umożliwi Ci stworzenie oryginalnego elementu do Twojego domu czy mieszkania, to jeszcze możesz zaoszczędzić pieniądze! Ceny odremontowanych foteli sięgają nieraz kilkuset złotych, a przy odrobinie szczęścia i cierpliwości cały koszt tapicerowania fotela możesz zamknąć w kwocie od 100 do 150 PLN.

Podobają Ci się nowoczesne fotele, a może wolisz styl skandynawski lub retro? Jeśli tak, to takie meble znajdziesz w naszym sklepie on-line!