Meble z drewna na lata – ich odnowa po wielu latach

Meble z drewna – ich zalety to można nadać im nowego wygląd nawet jeśli mają już wiele lat – zachęcamy do zakupu mebli z drewna z naszej oferty. Jeśli będą mieć już wiele lat możesz nadać swoim meblom nowe życie i nowy wygląd dzięki świeżej warstwie farby. Niezależnie od tego, czy chcesz pomalować krzesło, stół, szafkę nocną czy przedmiot specjalny.

Podczas malowania mebli masz wiele możliwości. Rodzaj farby jest najważniejszą kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, ponieważ do mebli są dostępne oleje, farby lateksowe i akrylowe, a także specjalistyczne farby, takie jak farba kredowa i farba mleczna. Każda z tych farb do mebli ma wyjątkowe zalety, a niektóre lepiej nadają się do jednego rodzaju projektów niż do innych.

Pod koniec tego artykułu lepiej zrozumiesz, jaki rodzaj farby jest najlepszy do projektów mebli, o których myślisz. Przeczytaj więc dalej, aby dowiedzieć się, jak wybierać jedną farbę zamiast drugiej oraz jakie są zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę.

Jak malować drewno – meble z drewna

Popularną opcją jest farba lateksowa do mebli, ponieważ jest łatwo dostępna i dostępna w prawie każdym kolorze pod tęczą. Możesz kupić kufel lub galon farby lateksowej w lokalnym sklepie z narzędziami i wybierać spośród wielu różnych marek i wykończeń. Istnieją również formuły o niskiej lub zerowej zawartości LZO (lotnych związków organicznych), które są wysoce zalecane do projektów malowania wnętrz. Szybko wysycha, ale utwardzenie zajmuje dużo czasu i zachowuje stosunkowo „miękkie” wykończenie – co nie jest idealne do mebli, które będą intensywnie używane.
Jedną z dużych zalet farb lateksowych do mebli jest szeroka gama dostępnych kolorów. Wybierz jeden z dostępnych kolorów lub poproś licznik farby o niestandardowy odcień, który będzie idealnie pasował do Twojego mebla i wystroju. Ten poziom wyboru ułatwia znalezienie odcienia farby, który pasuje do Twojej wizji – i do Twojego pomieszczenia. Farba lateksowa jest również dostępna w wielu wykończeniach. Do swojego projektu możesz wybrać wykończenie płaskie (matowe), satynowe, półbłyszczące lub błyszczące.
Płaska: bez żywic w składzie, ten rodzaj farby lateksowej nie odbija dużo światła i będzie miał matowy – prawie aksamitny – wygląd. Jednak nie będzie to bardzo trwałe wykończenie, które wytrzyma wiele uderzeń, dotykania i zmywania – więc zachowaj to wykończenie na projekt, który nie będzie intensywnie użytkowany codziennie. Aby uzyskać trwalszą matową farbę, możesz również rozważyć użycie kredowej farby.
Satynowa: Farba o satynowym wykończeniu odbija minimalną ilość światła (skorupka jajka jest blisko spokrewnionym wykończeniem). Jeśli podoba Ci się wygląd matowej farby, ale potrzebujesz farby do mebli, która jest trwalsza, to farba satynowa może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeśli zdecydujesz się na zmywalną formułę, łatwiej będzie Ci utrzymać czystość.
Półpołysk: To może być najlepsze wykończenie lakieru do mebli, ponieważ farba z półpołyskiem dobrze odbija światło i jest odporna na pranie i intensywne użytkowanie. Większa koncentracja żywic w półmatowej formule sprawia, że ​​ta farba jest trwalsza dla mebli, które faktycznie planujesz zastosować. Wiele osób lubi też błyszczące wykończenie.
Wysoki połysk: błyszczące wykończenie lakierem nada Twoim elementom najwięcej dramatyzmu i trwałości – ale wymaga więcej przygotowania. Farby o wysokim połysku odbijają dużo światła, a zwiększone stężenie żywic sprawia, że ​​są one odporne na częste użytkowanie i czyszczenie. Ale uwaga – powierzchnia o tak dużym połysku wzmocni niedoskonałości. Jeśli więc zdecydujesz się na ten rodzaj farby do mebli, musisz upewnić się, że jest przygotowany i gotowy, a wszelkie niedoskonałości zostały usunięte.
Wiedz, że farba lateksowa jest podatna na odpryski i zarysowania przy intensywnym użytkowaniu. Zamiast wchłaniać porowate powierzchnie, takie jak farba olejna, farba lateksowa przylega do powierzchniowej warstwy mebli. W rezultacie tę warstwę farby można stosunkowo łatwo uszkodzić. Aby uzyskać lepsze rezultaty, przygotuj powierzchnię za pomocą piaskowania i podkładu – i pamiętaj, że możesz mieć poprawki do wykonania w przyszłości.
Odzyskanie starych mebli lub nadanie nowszym elementom uroku starego świata doprowadziło do wzrostu popularności kredowych farb. Ta farba na bazie wody zwykle zawiera lateks jako podstawę, ale zapewnia grubszą, możliwą do zbudowania teksturę.
Farba kredowa jest dostępna w sklepach specjalistycznych, ale staje się coraz bardziej dostępna. Niektórym osobom udało się nawet stworzyć własną kredową farbę, ale najlepsze i najbardziej spójne rezultaty można uzyskać, kupując komercyjnie dostępną formułę. Jest droższa niż tradycyjna farba lateksowa, ale ludzie uwielbiają ją za wyjątkowy wygląd i jedwabiście gładkie wykończenie.
W przeciwieństwie do innych, bardziej konwencjonalnych farb do mebli, przy pierwszym użyciu kredowej farby może być trochę nauki.